چاپ سیلک

چاپ سیلک | لوازم چاپ سیلک

یکی دیگر از روش های چاپ، روش چاپ سیلک اسکرین است. ما در این مقاله میخواهیم تمامی چیزهایی که لازم است درمورد چاپ سیلک بدانید را بطور خلاصه و مفید خدمتتان ارائه دهیم.

 

در این روش که می توان از آن بعنوان یکی از  قدیمی ترین روشهای چاپ که همچنان مورد استفاده است نام برد ، عمل چاپ از طریق ساخت شابلون و سپس عبور رنگ از طریق این شابلون بر روی سطح مورد نظر انجام می شود.

 

چاپ سیلک

 

چاپ سیلک یکی از پرکاربردترین روش های چاپ است. شاید علت اصلی این امر مزیت هایی باشد که این روش در مقایسه با سایر روش ها دارد. چاپ سیلک یک روش ارزان قیمت و مناسب برای چاپ های تیراژ است.

علاوه بر این محدودیت هایی که سایر روش های چاپ دارند در روش چاپ سیلک کمتر دیده می شود. برای اطلاع دقیق از مزیت ها و محدودیت های روش های مختلف چاپ می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

 

 

سیلک :

سیلک یکی از قدیمی ترین روش های چاپ بر روی اجسام خصوصا پارچه است. علی رغم قدیمی بودن این روش همچنان یکی از پرکاربردترین روشهای چاپ محسوب می شود.

 

بدون شک یکی از مزیت های اصلی این روش سرعت بالای چاپ است. بطوری که بطور میانگین می توان ادعا کرد که این روش قابلیت چاپ 1000 عدد را دارد. علاوه بر این چاپ سیلک را می توان در هر ابداعی که فکرش را بکنید انجام دهید. از ابعاد یک قطعه ی کوچک کاشی یا چوب یا سی دی در نظر بگیرید تا پرچم هایی به طور چندین متر.

 

یکی دیگر از مزیت های این روش قابلیت استفاده از تقریبا تمامی رنگها در بر روی تمامی رنگها است. شاید این مزیت را کسانی که چاپ سابلیمیشن انجام می دهند بیشتر درک کنند. زیرا دقیقا در روش سابلیمیشن باید سطح کار روشن باشد تا بتوانید نتیجه ای با رنگهای حقیقی را بدست آورید.

 

علاوه بر این راه اندازی کارگاه چاپ سیلک هزینه زیادی در مقایسه با روش های دیگر ندارد.اگر قصد چاپ تیراژ دارید قطعا روش سیلک تنها راه معقول برای چاپ است. بطوری که چاپ کارهای تیراژ با روش سابلمیشن نه تنها سودی نخواهد داشت که از یک تعداد به بعد به جهت استهلاک دستگاه حرارتی و پرینتر تنها چیزی که برایتان می ماند دستگاه های خراب و ناتوان است.

 

اما سیلک اینطور نیست و خصوصا در روش های چاپ سیلک دستی تنها چیزی که دارید مصرف می کنید جوهر است. و دیگر خبری از خرابی دستگاه ها نیست.همین دلایل کافی است که بگوییم سهم اصلی در محصولات چاپی در سراسر جهان را متعلق به روش سیلک است.

 

 

چاپ سیلک دستی :

کار با دستگاه سیلک آن قدر هم که میگویند سخت نیست فقط کافی است چندباری با آن کار کنید تا قلق کار دستتان بیاید. در ادامه تمامی مراحل کار با این دستگاه را شرح داده ایم:

 • ابتدا با استفاده از یک توری مخصوص که دارای خلل و فرج است و با کشیدن آن بر روی یک چارچوب فلزی یا چوبی یک قاب مخصوص را بوجود می آوریم.
 • در مرحله دوم با یکسری مواد خاص که حساس کننده نام دارند سطح قاب توری را آغشته میکنیم.
 • سپس طرح مورد نظر را بر روی کاغذ مخصوص چاپ میکنیم.
 • در مرحله بعدی طرح چاپ شده را بر روی قاب قرار می دهیم.
 • سپس قابی که حالا کاغذ طرح را نیز به روی خود دارد بر روی میز نور قرار می دهیم.

 

توضیح: میز نور میزی است دارای چندلامپ که عمل ظاهر کردن طرح بر روی توری را انجام می دهد.

 

 • حال وقتی که قاب را روی میز نور قرار می دهیم بعد از گذشت مدت زمانی تمام خلل و فرج سطح توری به غیر از نقاطی که توسط بخش های رنگی کاغذ پوشیده شده بود بسته می شود.
 •  بعد از انجام مراحل بالا وقتی که رنگ را توسط یک کاردک که در اصطلاح اسکوچی می گویند بر روی قاب بکشیم رنگ از بخش های باز توری که دقیقا همان شکل طرح ماست عبور می کند و بر روی سطح مورد نظر ما آغشته می شود.
 • این خلاصه ای بود از عمل چاپ با روش سیلک که در ادامه بصورت مفصل توضیح داده خواهد شد.

 

چاپ سیلک

لوازم چاپ سیلک :

برای راه اندازی و استفاده از دستگاه سیلک شما نیاز به مواد الزامی دارید که آنها را برای شما لیست کرده ایم.

 • توری
 • چارچوب
 • لاک و حساس کننده
 • کاغذ مخصوص چاپ
 • میز نور
 • اسکوییجی
 • رنگ
 • دستگاه چاپ سیلک
 • خشک کن
 • پاک کننده شابلون

 

 

توری برای چاپ سیلک :

برای چاپ سیلک ما به یک نوع پارچه یا توری نیاز داریم که بتوانیم از آن در ساخت شابلون یا کلیشه خود استفاده کنیم. بسته به اینکه با چه نوع رنگی و بر روی چه سطحی قرار است چاپ کنیم نوع توری ما متفاوت خواهد بود. فارغ از بحث کیفیت و شرکت سازنده، توری ها بر اساس میزان خلل و فرج (سوراخ هایشان) دسته بندی می شود و هرکدام از این توری ها دارای یک شماره مخصوص می باشد.

 

این شماره در واقع بیانگر تعداد تارهای پارچه در هر اینچ و یا تعداد حفره های باز در هر اینچ مربع است. یعنی وقتی صحبت از توری شماره 43 می شود این بدان معناست که در اینچ مربع از این توری یا پارچه 43 حفره وجود دارد.

 

تعداد شماره های بیشتر یعنی تعداد حفره های بیشتر. هرچه تعداد حفره ها بیشتر باشد ما توری با سوراخ های ریزتر داریم. اگر شما به تازگی با صنعت چاپ و روش سیلک آشنا شده اید قطعا انتخاب توری با شماره مناسب سخت ترین کار شما خواهد بود.

 

 

تقریبا می توان گفت که انتخاب صحیح توری به چندعامل بستگی دارد:

 

رنگ: که بر اساس اینکه پایه آب است یا پایه روغن و همچنین بسته به اینکه رقیق است یا غلیظ می تواند در انتخاب شماره توری نقش ایفا کند. بطور کل رنگهای پایه آب و غلیظ دارای مولکولهای درشت تری هستند و باید از توری هایی با شماره کمتر یعنی توری هایی با سوراخ های بزرگتر استفاده کرد.

 

طرح: هرچقدر طرحی که میخواهیم چاپ کنیم دارای ظرافت و ریزه کاری باشد به همان میزان باید توری ما دانه ریز تر باشد.

 

سطح موردنظر: سطحی که میخواهیم چاپ کنیم به طور غیرمستقیم در انتخاب توری اثر میگذارد. به این شکل که هر سطح را باید با یک رنگ مخصوص چاپ کرد و هر رنگ براساس آنچه گفته شد بسته به غلظت و نوع مواد تشکیل دهنده آن نیاز به یک توری مخصوص دارد.

 

چارچوب: چارچوب در واقع همان قاب چوبی یا فلزی است که توری بر روی آن قرار می گیرد. تنها نکته این چارچوبها اینست که باتوجه باه اینکه در هنگام تهیه شابلون و پاک کردن آن نیاز داریم که قاب را با آب بشوییم، بهتر است از چارچوبهای فلزی به جهت مقامت در برابر پوسیدگی استفاده کرد.

 

چاپ سیلک

لاک و حساس کننده سیلک:

در این مرحله لاک و حساس کننده را با نسبت 10 به 1 باهم ترکیب کرده و سپس به دو طرف قاب توری میزنیم. این روش برای ظاهر کردن عکس طرح روی توری انجام می شود.

 

کاغذ مخصوص چاپ سیلک :

در این مرحله عکس مورد نظر را بر روی کاغذ کالک چاپ کرده و سپس بر روی قاب توری آغشته به حساس کننده قرار می دهیم.

 

میز نور سیلک :

یک جعبه چوبی یا فلزی است که داخل آن چند لامپ UV  و روی آن یک شیشه مات به جهت توزیع یکنواخت نور قرار میگیرد. پس از قرار دادن طرح بر روی قاب توری، قاب توری را روی میز نور قرار می دهیم تا عکس طرح مورد نظر بر روی آن چاپ شود.

 

اسکویجی چاپ سیلک :

اسکوییجی در واقع یک کاردک پلاستیکی است که به وسیله آن رنگ را بر روی توری میکشیم تا بر سطح مورد نظر (مثلا تی شرت) بنشیند.

 

رنگ سیلک :

رنگهایی که در چاپ سیلک استفاده می شود جدا از سفید و آبی و قرمز بودنشان دارای انواع مختلفی براساس غلظت و نوع مواد تشکیل دهنده می باشند که براساس اینکه قصد داریم روی چه سطحی چاپ کنیم مورد استفاده قرار می گیرند.

 

دستگاه چاپ سیلک :

دستگاه چاپ سیلک بطور کلی به دو دسته دستی و اتوماتیک تقسیم می شوند. تفاوت این دو بیشتر در تواناییشان در تعداد چاپ در ساعت است. و واضح است که چاپهای اتوماتیک دارای توانایی بیشتری از لحاظ سرعت در چاپ هستند.

 

از لحاظ تعداد رنگهای قابل چاپ نیز دستگاه های چاپ سیلک معمولا دارای انواع تک رنگ، چهارنگ و شش رنگ می باشند. منظور از چندرنگ ( مثلا چهار رنگ) اینست که دستگاه شما برای نصب چهار شابلون که در هر کدام یک رنگ مخصوص ریخته می شود طراحی و ساخته شده است.

 

دستگاه خشک کن :

وقتی که روی جسمی طرحی را چاپ میکنیم باید کمی به آن فرصت دهیم تا خشک شود. که این مساله با توجه به رنگ مورد استفاده کمی تفاوت دارد و نیاز به مدت زمان مخصوصی دارد. یعنی مثلا برای رنگهای پایه آب می توان با نگه داشتن پارچه ی چاپ شده در فضای باز عمل خشک کردن را انجام داد.

 

اما اگر رنگ مورد استفاده روغنی باشد نمی توان از هوای آزاد برای خشک کردن استفاده کرد و حتما باید به آن حرارت داد. به همین دلیل دستگاه هایی به نام دستگاه خشک کن ساخته شده اند که دارای یک تونل هستند. کارها بعد از چاپ از یک طرف وارد تونل می شوند و در تونل با حرارت خشک شده و سپس از طرف دیگر خارج می شوند. از مزیت های این روش خشک کردن توانایی خشک کردن تعداد بالای کار است.

 

پاک کننده شابلون :

از مزیت های دیگر روش چاپ سیلک اسکرین اینست که شما می توانید از قاب توری یا همان شابلون پس از اتمام کار مجددا استفاده کنید. برای اینکار باید بتوانیم توری آغشته به لاک را تمیز کنیم. به همین دلیل از موادی تحت عنوان پاک کننده شابلون استفاده می کنیم.

 

البته در روش قدیم تر از وایتکس برای شستشو استفاده میکردندکه بعدا مشخص شد این ماده سبب پوسیده شدن توری می شود.و به همین دلیل امروزه به جای وایتکس از مخلوط آب و پودرهای مخصوص استفاده می شود.

چاپ سیلک

 

مزایای چاپ سیلک :

به طور کلی می توان مزایای چاپ سیلک را در 4 مورد زیر خلاصه کرد:

 

-تنوع در کار با رنگها که سبب می شود بتوانیم با استفاده از رنگهای مختلف از لحاظ ترکیب شیمیایی توانایی چاپ بر روی انواع سطوح را داشته باشیم.

-سرعت چاپ که سبب می شود بتوانیم در زمان کمتری نسبت به سایر روشها تعداد بیشتری کار چاپ کنیم.

-مقرون به صرفه بودن این روش در چاپ تیراژ نیز یکی دیگر از مزیت های این روش است.

-از دیگر مزیت های این روش اینست که برای راه اندازی یک کارگاه نیاز به محیط زیادی نیست و می توان در محیطی با متراژ حداقل 12 متر مربع نیز کارگاه کوچکی را ایجاد کرد.

-با توجه به اینکه در این روش رنگ بدون واسطه روی کار می نشیند، نتیجه ی کار بسیار شفاف و باکیفیت خواهد بود و می توان گفت که کیفیت بالای کار نیز از دیگر مزیت های چاپ سیلک است.

 

 

کاربرد چاپ سیلک:

همانطور که گفته شد چاپ سیلک دارای توانایی بالایی در چاپ روی اجسام مختلف دارد. بطور کلی با چاپ سیلک می توان بر روی نایلون، چوب، سنگ و کاشی، قطعات اکترونیک، پارچه، کیف، کفش و ظروف یکبار مصرف، جعبه، بادکنک، چرم و … استفاده کرد.

 

 

خرید دستگاه سیلک دستی :

اگر شماهم به دنبال خرید دستگاه سیلک دستی هستید میتوانید با مشاورین ما در تماس باشید. پاپوچاپ اولین جایی است که دستگاه سیلک را مطابق با میل شما با ارزانترین قیمت طراحی میکند.

 

📞

 

0936-9198619:مشاوره رایگان

 

 

مطلب جذاب این هفته: روش های مختلف چاپ روی تیشرت به چه صورت است؟

همچنین ببینید

پیکسل چیست

پیکسل چیست

پیکسل چیست ؟ | کامل ترین توضیحات در مورد پیکسل + خرید در مقاله پیکسل …

6 نظر

 1. رضا احمدی

  سلام مطالبتون خوب بود مخصوصا در رابطه با نحوه کار با دستگاه رو جایی ندیدم که بگن. و اینکه قیمت دستگاه چاپ دستی چقدر در میاد؟

  • ادمین سایت

   سلام جناب احمدی عزیز. متشکرم از نظرتون. لطفا برای دریافت اطلاعات کامل درمورد خرید دستگاه سیلک با مشاورین ما تماس بگیرید.
   باتشکر

  • سلام عزیز قیمت ها متفاوت و میانگین خاصی ندارد چاپ سیلک شاخه های گسترده دارد و هر شاخه ب کیفیت چاپ رنگ توری طراح و مهارت رنگ ریزی بستگی دارد بنابر این اصلا قیمت های شاخصی ندارد و رقابت ها متفاوت است

 2. علی محمد

  سلام. ممنون از توضیحات خوبتون . بازار کار چاپ چجوریه؟ آیا این بازارکار هم مثل اکثر کارها اشباع شده یا جای ورود داره؟ و حداقل سرمایه برای ورود به این شغل چقدره؟

  • ادمین سایت

   با سلام متشکرم از شما.با توجه به گسترش روز افزون فروش مجازی از طریق سایت و شبکه های اجتماعی همچون تلگرام و ایسنتاگرام با کمی صبر و پشتکار میتوانید وارد بازار کار چاپ شوید.درمورد سرمایه هم باید خدمت شما عرض کنم که بستگی به ابعاد کار شما دارد.

  • بحث اولویت اول سرمایه نیست قربان موضوع اول مهمترینش تجربه و خواب این صنعتی ک محافظ کارانست و اموزش های خوبی هم نداره سرمایه در اولویت سوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *