مواد خام سابلیمشین

مواد خام سابلیمشین: مقاله ای کامل از آن چیزی را که نمیدانید!

 

همانطور که در مقاله { ملزومات چاپ سابلیمیشن } اشاره کردیم مواد خام سابلیمیشن یکی از نیازهای ما جهت انجام چاپ سابلیمیشن است. در واقع منظور از مواد خام همان اشیائی است که قصد داریم بر روی آن انجام دهیم.

 

 

سوالی که مطرح است اینست که بر روی چه موادی می توان توسط روش سابلیمیشن طرح دلخواهمان را چاپ کنیم. در پاسخ باید گفت که هرآنچه که دارای دو شرط زیر باشد را می توان بر روی آن چاپ سابلیمیشن انجام داد:

 •  سطح کوتینگ شده
 • توانایی تحمل دمای 160 تا 200 درجه سانتی گراد

 

مواد خام سابلیمیشن

 

1) سطح کوتینگ شده:

در واقع تمامی مواد خامی که بر روی آنها چاپ سابلیمیشن انجام شده، سطح آنها کوتینگ شده است. به عبارت دیگر از طریق روش کوتینگ است که ما به اشیاء این توانایی را می دهیم که جوهر نقش مورد نظر را بر روی سطح خود حفظ کنند.

 

 

بطور خلاصه عمل چاپ به این شکل است که ابتدا طرح خود را بر روی کاغذ مخصوص چاپ سابلیمیشن و توسط یک پرینتر مخصوص حاوی جوهر سابلیمیشن چاپ می کنیم.

 

 

سپس این طرح را بر روی سطح مورد نظر که می تواند mdf، سنگ، فلز و غیره باشد قرار می دهیم و با چسب نسوز طرح را فیکس میکنیم.سپس توسط دستگاه سابلیمیشن که در واقع یه پرس با دمایی حدود 200 درجه است، این گرمای زیاد را به کاغذ قرار گرفته بر روی سطح اعمال میکنیم.این گرمای زیاد سبب جدایش جوهر از روی کاغذ و انتقال به سطح مورد نظر می شود.

 

 

نکته ی مهم اینجاست که آیا هر سطحی توانایی این را دارد که این جوهر انتقال یافته را به خوبی بر روی خودش حفظ کند یا خیر. تجربه نشان داده که در موارد معدودی آن هم بسته به جنس آن سطح، بدون نیاز به کوتینگ می توان یک چاپ سابلیمیشن ایده آل داشت.

 

ولی در اکثر موارد برای داشتن یک نتیجه فوق العاده باید حتما قبل از چاپ سطح مورد نظر را با ماده کوتینگ آعشته کرد و پس از خشک شدن عمل چاپ را بر روی آن انجام داد.

 

 

بطور خلاصه عمل کوتینگ پاشیدن یک مایع مخصوص جهت پوشش دادن به سطوح است و این پوشش سبب می شود که سطح مورد نظر جوهر انتقال یافته از کاغذ سابلیمیشن را در خود حفظ کند.

 

اگر سطحی را مدنظر دارید و میخواهید که بر روی آن چاپ انجام دهید باید مایع کوتینگ را تهیه کرده و ب روی آن اسپری کنید. مایع کوتینگ در سه حالت زیر در بازار موجود است:

 • اسپری
 • مایع دو جزئی
 • مایع سه جزئی

 

 

آیا برای چاپ بر روی تیشرت و سایر مواد پارچه ای باید عمل کوتینگ را انجام داد؟

همانطور که در بخش قبلی ذکر شد تنها در موارد معدودی می توان بدون عمل کوتینگ عمل چاپ را انجام داد و چاپ روی تیشرت یکی از همان موارد است.

 

تجربه نشان داده که پارچه هایی که درصد قابل توجهی از بافت آنها از جنس پلی استر است، بدون نیاز به عمل کوتینگ هم نتایج قابل قبولی را ارائه می دهند.

 

 

قابل ذکر است که که روش سابلیمیشن بر روی پارچه های از جنس پلی استر و همچنین روشن جواب می دهند و در صورتی که تی شرت ما روشن و یا پلی استر نباشد و از جنس پنبه باشد، نمی توان با روش روتین سابلیمیشن اقدام به چاپ کرد و باید با یکسری اقدامات دیگر این عمل چاپ را انجام داد که در  مقاله ی روش چاپ تیشرت جداگانه توضیح داده شده است.

 

 

 

کوتینگ تیشرت های پنبه:

در برخی موارد دیده شده که با اسپری کردن مایع کوتینگ بر روی تی شرتهای پنبه، محدودیت چاپ سابلیمیشن بر روی تیشرتهای پنبه برطف شده و در واقع از این طریق می توان بر روی تیشرتهای پنبه نیز چاپ سابلیمیشن انجام داد.

 

 

 

2) توانایی تحمل دمای 160 تا 200 درجه سانتی گراد:

همانطور که می دانیم عمل سابلیمیشن در واقع یک عمل اعمال حرارت بالا در یک بازه ی زمانی کوتاه است و این دمای بالا سبب می شود که جوهر از کاغذ جدا شده و بر روی طرح مورد نظر بنشیند.

 

این جدایش به دلیل وجود دمایی حدود 160 تا 200 درجه سانتی گراد است و این گرمای بالا سبب عمل سابلیمیشن (تصعید) جوهر می شود.

 

پر واضح است که ماده ی خامی که می خواهیم بر روی آن چاپ سابلیمیشن داشته باشیم باید توانایی تحمل این میزان از حرارت را داشته باشد. در غیر این صورت سطح مورد نظر خواهد سوخت!

 

 

انواع مواد خام سابلیمیشن:

طی یک تقسیم بندی مواد خام سابلیمیشن به دو دسته وارداتی و تولید داخل تقسیم می شوند. طبیعی است که برخی از محصولات را فعلا نتوان در داخل تولید کرد.

 

اما متاسفانه دیده شده برخی از افراد سودجو، محصولات خامی که تولید داخل هستند را نیز به نام ماده وارداتی و با قیمتهای به دور از واقعیت می فروشند. اگر شما قصد خرید مواد خام را دارید سعی کنید تا جای ممکن از شرکتهای معتبر و البته منصف خریداری کنید.

 

 

 

صرف نظر از این دسته بندی، می توان مواد خام را در پنج دسته کلی زیر تقسیم کرد:

 • مواد سرامیکی و سنگ
 • مواد دوختی
 • مواد چوبی
 • مواد فلزی و کریستالی
 • مواد پلاستیکی
 • مواد متفرقه

 

 

 

مواد سرامیکی و سنگ:

یکی از پرفروش ترین مواد خام مورد استفاده در چاپ سابلیمیشن اجسام سرامیکی و سنگ است. مواد سرامیکی سابلیمیشن شامل انواع مختلف لیوان در طرح ها و ابعاد مختلف و همچنین کاشی های قابل چاپ در ابعاد مختلف می باشد.

 

علاوه بر این سنگهایی قابل چاپ با نام سنگهای سابلیمیشن وجود دارند که یک معمولا یک سطح آن سنگی و سطح دیگر دارای پوشش روشن و کوتینگ شده است.

 

مواد خام سابلیمشین

 

مواد دوختی:

از جمله مواد دوختی پرفروش و پرکاربرد در چاپ سابلیمیشن تیشرت می باشد. تیشرتهای پلی استر قابل چاپ یکی از اقلامی است که همیشه مشتری خودش را دارد و جزو راحت ترین و دلچسب ترین چاپ ها محسوب می شود.

 

علاوه بر انواع تیشرت های مردانه و زنانه و بچه گانه محصولاتی مثل کوسن، جوراب، شال، کیف دستی، جامدادی، پرچم رومیزی و کیف پول هم جزو مواد دوختی سابلیمیشن محسوب می شوند که عمدتا تولید داخل هستند.

 

مواد خام سابلیمشین

 

مواد چوبی:

مواد چوبی سابلیمیشن نیز یکی دیگر از دسته های اصلی مواد خام است. و از آنجا که تولید آنها نسبت به مواد سنگی و سرامیکی راحت تر و ارزان تر هستند، متنوع ترین محصولات خام سابلیمیشن را می توان در این دسته مشاهده کرد.

 

انواع شاسی های مربع و مستطیل و شکل دار ( مث طرح قلب و LOVE و ..) و انواع استندها و همچنین محصولاتی مثل خط کش، جاموبایلی، زیرلیوانی و ساعت و … در این بخش قابل مشاهده است.

 

مواد خام سابلیمشین

 

مواد فلزی و کریستالی:

مواد خام فلزی و کریستالی جزو آن دسته از مواد خام سابلیمیشن محسوب می شوند که نسبت به سایر مواد کمی گرانتر و البته خاص تر هستند. انواع ورق های آلومینیومی و همچنین قاب های موبایل که دارای بخش آلومینیومی قابل چاپ، جزو مواد خام فلزی محسوب می شوند.

 

محصولات کریستالی را باید جزو محصولات شیک و گران قیمت سابلیمیشن دسته بندی کرد. در این نوع محصولات که بیشتر به شکل تابلو و تندیس هستند، عکس مورد نظر در یک سطح آماده سازی شده چاپ می شود و از داخل فضای کریستالی قابل دیدن است.

 

 

مواد خام سابلیمشین

 

مواد پلاستیکی:

از جمله مواد پلاستیکی سابلیمیشن می توان به پد موس، قاب موبایل و همچنین لیوان های پلیمری اشاره کرد. که از میان این مواد پد موس و قاب موبایل بازار فروش بهتری را دارند.

 

 

مواد خام سابلیمشین

 

مواد متفرقه:

یکسری دیگر از مواد خام هستند که از لحاظ جنس و ساختار با دسته های قبلی کمی تفاوت دارند. به همین جهت در یک دسته بندی جداگانه آورده شدند. در حال حاضر انواع محصولات متفرقه سابلیمیشن وجود دارند اما از میان آنها می تواند به دو ماده خام پر فروش اشاره کرد.

 

 

فرش سابلمیشن و پازل دو نمونه از مواد خامی هستند که جزو مواد خام متفرقه پرطرفدار محسوب می شوند.

 

 

اگر شما جزو کسانی هستید که به تازگی وارد دنیای سابلیمیشن شده اید و قصد خرید مواد خام جهت راه اندازی کارگاه خود را دارید، ممکن است در ابتدا ندانید که چه مواد خامی ضروری و چه مواد خامی ضروری نیست. پس بهتر است با یک خرید حساب شده و پرهیز از خرید محصولات کم مشتری و غیرضروری از هدر رفتن پولتان جلوگیری کنید.

 

مواد خام سابلیمشین

 

مواد خام سابلیمیشن پرفروش و پرکاربرد:

 

لیوان سرامیکی 11 OZ

به جرات می توان گفت اولین تصویری که با شنیدن چاپ سابلیمیشن به ذهن انسان خطور میکند لیوان سرامیکی سابلیمیشن است. و دلیل آن فروش فوق العاده آن است. و آنقدر فراگیر است که به جرات می توان گفت هرکسی لااقل یا یک لیوان سرامیکی چاپ شده داشته و یا از نزدیک آن را لمس کرده است.

 

 

OZ در واقع یک واحد اندازه گیری است و براساس آن لیوانهای مختلف با حجم های متفاوت و استاندارد دسته بندی می شوند. بر این اساس لیوان 11 OZ یک لیوان پرطرفدار در صنعت چاپ در کل دنیاست.

 

این لیوانها از جنس سرامیک بوده و با مایع مخصوص کوتینگ شده و آماده ی چاپ است.ابعاد طرح برای چاپ بر روی این لیوانها باید 9.5 در 21 باشد.

 

 

 

لیوان سرامیکی 6 OZ

یکی دیگر از لیوانهای پرطرفدار لیوان 6 OZ می باشد. این لیوان نسبت به لیوان 11 OZ دارای حجم کمتر و ابعاد کوچکتری می باشد. در واقع از این لیوان تحت عنوان فنجان سابلیمیشن نیز یاد می شود. برای چاپ بر روی این لیوانها طرح مورد نظر را باید در ابعاد 7.3 در 18 چاپ کرد.

 

نکته: بطور معمول لیوانهایی که در بالا ذکر شد سفید هستند اما در بازار می توانید لیوانهایی با دسته و داخل رنگی پیدا کنید.

 

 

 

لیوان جادویی یا حرارتی:

این لیوانها در ابعاد 11oz وجود دارند و رو آنها با یک جوهر اکسیده و مخصوص پوشیده شده و به رنگ مشکی در آمده است.

 

نکته ی جذاب این لیوانها این است که اگر روی این لیوانها چاپ کنیم،در حالت عادی به رنگی مشکی هستند و ما قادر به دیدن طرح نیستیم اما به محض ریختن مایع داغ مثل چای، طرح چاپ شده رویت می شود.

 

 

کاشی های سرامیکی:

این کاشی ها در رنگ سفید و با رویه ی کوتینگ شده و در ابعاد مختلف 10*10 ، 20*20 و 20*30  وجود دارند و در چاپ سابلیمیشن خصوصا با دستگاه های 3d طرح ها بصورت فوق العاده شفاف در می آیند.

 

 

 

پرچم رومیزی:

پرچم های رومیزی در چند نوع مختلف و در ابعادی نزدیک به A4 وجود دارند. پرچمهای موجود در بازار از لحاظ جنس با هم متفاوت هستند و اکثرا در سه نوع زیر موجود می باشند:

 • جنس ساتن براق
 • جنس ساتن مات
 • جنس لیرزی

 

 

 

فرش سابلیمیشن:

یکی دیگر از مواد خام پرفروش فرش های سابلیمیشن است که دارای ابعاد و جنس مختلفی می باشد. این فرش ها در دو نوع اکریلیک و پلی استر(ابریشمی) وجود دارند که براساس تجربه می توان گفت که چاپ بر روی فرش های پلی استر نتایج بهتری را می دهند. از لحاظ ابعاد هم فرش های موجود در سایزهای مختلف A4 ، A3 ، 50*70 و 50*90 می باشند.

 

 

 

تیشرت:

یکی دیگر از مواد خام پرفروش که همیشه فروش خود را دارد تیشرتها هستند. اصولا در چاپ سابلیمیشن از تیشرتهای روشن و همچنین پلی استر استفاده می شود.

 

و برای سایر تیشرتهای پنه و یا تیره باید از روش های دیگری مثل چاپ لیبل استفاده کرد. امروزه شرکتهای مختلفی اقدام به فروش تیشرتهای مردانه،زنانه و بچه گانه در ابعاد و مدل های مختلف می کنند.

 

 

 

 

آنچه در بالا آورده شد توضیحاتی بود پیرامون مواد خام سابلیمیشن. امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.هم چنین جهت اطلاع از قیمت های مواد خام سابلیمیشن و خرید میتوانید با شماره زیر درارتباط باشید.

 

دریافت اطلاعات بیشتر:

0936-9198619

همچنین ببینید

پیکسل چیست

پیکسل چیست

پیکسل چیست ؟ | کامل ترین توضیحات در مورد پیکسل + خرید در مقاله پیکسل …

3 نظر

 1. سلام.
  لطفآ اگر ممکنه لیست قیمت مواد خام سابلیمیشن را برام بفرستید.
  تشکر

 2. علیرضا ممویی

  سلام.
  اگه امکان داره لیست مواد خام رو همراه با قیمت برام بفرستید.
  تشکر

  • ادمین سایت

   سلام. جهت ثبت سفارش می تونید از تماس و یا تلگرام با شماره 09369198619 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *